Praktyki zawodowePraktyki zawodowe Malta (2022/2023)


Uczestnicy


Sprawozdania z praktykProgram historyczno-kulturowyJob shadowingUpowszechnianiePraktyki zawodowe Cypr (2022/2023)


Uczestnicy


Sprawozdania z praktykProgram historyczno-kulturowyJob shadowingUpowszechnianiePraktyki zawodowe Malta (2021/2022)


Uczestnicy


Sprawozdania z praktykProgram historyczno-kulturowyZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecieZdjecie

Job shadowingW ramach projektu Erasmus Krótkoterminowa mobilność edukacyjna osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego 2021-1-PL01-KA121-VET-000018493  nauczyciele ZSTiO Nr2 mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniu Job Shadowing w zakładach produkcyjnych i szkołach na Malcie. Wyjazd przyczynił się do rozwoju zawodowego-doświadczenie nauczycieli powiększone o umiejętności praktyczne.Nawiązanie współpracy oraz wartościowych relacji przez opiekunów i praktykantów z tamtejszymi szkołami zawodowymi, dzięki którym wymieniliśmy się wiedzą i doświadczeniami zawodowymi, a także uzyskaliśmy szereg przydatnych informacji o nowoczesnej edukacji i pracy z młodzieżą. Zachęcamy wszystkich nauczycieli kształcenia zawodowego do korzystania z możliwości dokształcania, jakie dają dofinansowania z UE.

UpowszechnianieDzień 1


Nasz pierwszy dzień spędziliśmy na wyspie Gozo poznając okolicę, rozmieszczenie przystanków autobusowych, którymi będziemy dojeżdżać na praktykę. W pierwszym dniu również spotkaliśmy się z naszym opiekunem panem Jesmondem Borg w campusie. Przywitał całą grupę. Opowiedział nam  o maltańskich relacjach w pracy, zaznajomił  z zasadami obowiązującymi  w pracy na wyspie.  Później  odwiedziliśmy centrum Gozo czyli Victorię-Rabat. Byliśmy tam kilka godzin  i mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Dzień Integracyjny


Na samym Gozo jest bardzo dużo kościołów, tak naprawdę gdziekolwiek się nie pójdzie to jakiś kościół tam będzie. W samym centrum znajduje Bazylika św. Jerzego. Jest to najładniejszy kościół jaki widziałem. Ostatnim miejscem w jakim byliśmy tego dnia była plaża Hondoq. Widoki były niesamowite, tak samo jak woda na plaży, która była strasznie przejrzysta. Nasz dzień zakończyliśmy w restauracji Ta’ Vestru, gdzie zjedliśmy znakomite jedzenie.

Początek Tygodnia


Na początku tego tygodnia mieliśmy różne zadania w pracy, nie było to proste, bo żyliśmy jeszcze weekendem ale myślimy że każdy poradził sobie bardzo dobrze z naszymi zadaniami.

Wspomnienia z praktyk - Mateusz


Naprawiałem komputer bo miał uszkodzone kości ramu, następnie konfigurowałem komputer, tworzyłem bootowalny pendrive, instalowałem system, pobierałem najważeniejsze programy.

Wspomnienia z praktyk - Kamila


Na początku moja szefowa pokazywała mi jak obslugiwać terminal, jak wprowadzać dane do systemu, jak używać najważniejszych narzędzi które są potrzebne w pracy. Później już sama obsługiwałam klientów I używałam wcześniej nabytych umiejętności.

Wspomnienia z praktyk - Piotrek


Przygtowywałem stanowisko pracy, konfigurowałem komputer, skonfigurowałem interfejs sieciowy, pobrałem programy niezbędne do pracy. Komunikowałem się z zespołem i wspónie pracowalismy nad stroną.

Program kulturowo - historyczny


W środę cała grupa uczestniczyła w zwiedzaniu Ggantija.

Zwiedzanie


W środę udaliśmy się do stolicy Malty. Do Valletty dopłynęliśmy statkiem. Później każdy poszedł w swoją stronę zwiedzać stolice na własną rękę.

Wspomnienia z praktyk - Oskar


Naprawiałem silnik podnoszący pokrywę od chłodziarki na stołówce . Lokalizowałem usterkę w klimatyzacji . Wymieniałem luźno osadzone gniazdko elektryczne . Nastawiałem czas zadziałania czujników ruchu w pomieszczeniach gospodarczych oraz w przejściach dla pracowników.

Wspomnienia z praktyk - Kacper


W tym tygodniu tworzyłem grafiki komputerowe odpowiednie do strony internetowej oraz edytowałem obrazy na stronie. Analizowałem oraz edytowałem strony internetowe przy pomocy narzędzi Wordpress. Zapoznałem się z  odpowiednim konfigurowaniem drukarki oraz skanera.

Wspomnienia z praktyk - Nikola


Zapoznałam się z danymi finansowymi za miesiąc kwiecień, po przeanalizowaniu danych wraz z zespołem księgowym sporządziłam rozliczenia za miesiąc kwiecień. Wprowadzałam dane nowych gości do systemu hotelowego i tworzyłam ich teczki w dokumentacji. Pomagałam w przygotowaniu grafiku dla poszczególnych zespołów hotelowych. Segregowałam faktury i niszczyłam zbędne dokumenty hotelowe.

Wspomnienia z praktyk - Daniel


W tym tygodniu diagnozowałem ewentualne usterki maszyn oraz urządzeń elektrycznych, następnie wykonywałem prace konserwatorskie, oraz dobierałem do tego odpowiednie narzędzia.

Wspomnienia z praktyk - Patryk


Zadbałem o sprawność techniczną wszystkich urządzeń elektrycznych w hotelu, zgodnie z zasadami BHP.

Kuchnia Malty


Ten tydzień był tygodniem próbowania i testowania nowych potraw, które były różnorodne, ale i tak każdemu smakowały. Dzięki temu mogliśmy poznać tradycyjna kuchnie Malty.

Karnawał


Mieliśmy okazje zobaczyć jak wygląda tutejszy karnawał. Zobaczyliśmy wiele interesujących występów oraz wiele intrygujących przebrań.

Konferencja


W dniu 16.02.2023 r. w ZSTiO Nr 2 odbyła się Konferencja na temat upowszechniania projektów unijnych.
W konferencji brała udział Pani Urszula Bauer – Śląska Kurator Oświaty, która swoim wystąpieniem doceniła społeczność szkolną za osiągniecia i zaangażowanie nie tylko w zakresie projektów unijnych.
Wśród gości obecni byli przedstawiciele Wydziału Funduszy Europejskich, Pani koordynator projektów unijnych z ramienia Kuratorium Oświaty - Marzena Zabiegała oraz dyrektorzy szkół technicznych i branżowych z Katowic. 
W pierwszej części 21 uczestników projektu  Erasmus+  2021-1-PL01-KA121-VET-000018493 dofinansowanego  kwotą  65 145 EUR z Funduszy Europejskich przedstawiło swoje sprawozdania z praktyk zawodowych na Malcie. Przygotowali prezentację z czterotygodniowego pobytu w różnych zakładach pracy oraz relację z programu historyczno-kulturowego. Opowiedzieli szczegółowo czym zajmowali się podczas praktyk. Zaprezentowali swoje osiągnięcia i przygotowaną stronę  internetową. 
W drugiej części młodzież w postaci reportażu przedstawiła szczegółowo drugi projekt „Ciekawostki kulturalne i historyczne łączące Gozo/Maltę i Górny Śląsk” PO WER  2021-1-PMU-4376 zrealizowany  z Funduszy Europejskich w wysokości 109 608,00 PLN. 
W realizacji brało udział 20 uczniów, którzy w dwóch grupach wnikliwie zapoznawali się z historią Górnego Śląska, tą wiedzą dzielili się z uczniami z Refalo SIX Form na Gozo i w ich towarzystwie eksplorowali  historię wyspy. 
Na koniec Konferencji na stąpiło uroczyste wręczenie Certyfikatów przez Śląską Kurator Urszulę Bauer, która szczególnie podkreśliła moc pracy włożony przez wszystkich zaangażowanych w realizację projektów z Funduszy Europejskich w Miko.  Znalazła  się także chwila na celebrowanie tłustego czwartku.
 
Kontakt

tel: 32 609 60 20
fax: 32 609 60 38
e-mail: sekretariat@zstio2.katowice.pl